Nace Kodu Nedir?

Nace Kodundaki asıl amaç işletmeleri sınıflandırmaktır. Her sektörün farklı bir Nace Kodu vardır. Bu Nace Kodları sayesinde işletmeler veya şirketler sınıflandırılarak kategorize edilirler. Nace kodları işletmelerin günümüzdeki tehlike sınıflarını belirlemesi açısından da oldukça etkili bir sınıflandırma türüdür. Faaliyet kodu sayılardan oluşmaktadır ve toplam 6 rakamdan meydana gelir. Nace Kodunun bir diğer adı Faaliyet Kodudur.

Faaliyet Kodu Türkiye’de ve ticaret dünyasında neredeyse tüm ülkelerin kullanmakta olduğu bir sınıflandırma yöntemidir. Faaliyet Kodu yeni bir işyeri açarken kuruluş işlemleri sırasında belirlenir. Belirlenen bu Faaliyet kodları işletmenin ticari hayatı boyunca ona eşlik etmektedir. İş değişikliği veya ticari boyutlu bazı değişiklikler gerçekleşirse Faaliyet Kodu Değişikliği veya Faaliyet Kodu Ekleme gibi işlemleri yapmak gerekir.

Nace Kodu Ne İşe Yarar?

Nace kodlarının işletmeleri sınıflandırdığını ve ticari atılımlarına yönelik kategorize ettiğinden bahsetmiştik. Nace kodları yalnızca vergi dairelerinde değil,

  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Sanayi Odaları
  • Ticaret Odaları
  • Meslek Odaları
  • Belediyeler

Ticaret yapan işletmelerin ilgili olduğu kurumlarda da önemli bir yer edinmiştir. Nace kodlarının ilk iki rakamı genel faaliyeti sınıflandırmaktadır. Son 4 rakamı ise alt faaliyetleri sınıflandırarak belirtmektedir. 

Önceden Nace kodları işletmelerin tehlike sınıflarını görmek için isteniliyor olsa da bugün şirketlerin veya işletmelerin ticari kimliğini tanımak için de etkin olarak tercih edilen yöntemdir.

Nace Kodu Açılımı Nedir?

Faaliyet kodu uluslararası bir oluşum olduğundan dolayı yabancı terimlerin baş harflerinden ismini almıştır. Nace Kodunun Açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” olarak kayıtlara geçmiştir. Faaliyet Kodu Açılımı Türkçesi ise “Avrupa Topluluğu’ndaki Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiksel Sınıflandırması” şeklindedir.

Faaliyet Kodu Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir işletmeye veya şirkete sahip olarak faaliyet sürdürüyorsanız işletmeniz kurulurken muhakkak bir faaliyet kodu belirlemesi yapılmış demektir. Belirlemesi yapılan Faaliyet Kodunuz ilgili dairelere bildirilmiştir. Şirketler için açılış esnasında ilk olarak Ticaret Sicil Müdürlüklerine bildirilmektedir. Gerçek kişiler için ise açılış işlemi Vergi Dairesinden yapılacağından dolayı bilgilendirme Vergi Dairesine yapılacaktır.

Vergi Levhanızın orta kısmında yer alan bölümden Faaliyet Kodunuza erişebilirsiniz. Belirtilen bölümde ana faaliyet konusu yazmaktadır. Sonradan Ek Nace Kodu Ekleme işlemi yapılarak eklenen Faaliyet kodları Vergi Levhasında görünmemektedir.

"Vergi

Nace Kodu Öğrenme işlemini gerçekleştirmenin bir diğer yolu ise interaktif vergi dairesine giriş yapmaktır. Vergi mükellefi olan her gerçek veya Tüzel kişiliğin İnteraktif Vergi Dairesi şifresi bulunması muhtemeldir. Bu şifreler Faaliyet Kodu Öğrenmek için İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapılmalıdır.

Vergi dairesine giriş yaptığınızda sol yukarda bulunan arama kutucuğuna “ Sicil Kaydım “ yazarak tıklatınız. Sayfayı biraz aşağı kaydırdığınız zaman karşınıza gelen bölümde Faaliyet Kodunuzu Öğrenmiş olacaksınız.

Ek Nace Kodu Nasıl Eklenir?

Ek Nace Kodu Ekleme için işyerinde yapılacak işler ile ilgili birtakım değişiklikler olması gerekmektedir. Yani burada bahsedilmek istenilen durum şu şekildedir; alım satım işlemlerini dükkanında yapan bir işletme internet yolu ile de satış yapmaya karar vermiş ise Ek Faaliyet Kodu Eklemek gerekir.

Ek Nace Kodu Ekleme işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Vergi Dairesine bilgi vermek gerekir. İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak sol yukarda bulunan arama bölümünde Nace Kodu Ekleme yazarak bildirimde bulunabilirsiniz. Vergi dairesine giderek elden bir dilekçe vererek de Ek Faaliyet Kodu Ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Ticaret Sicil Müdürlüğü
  • Belediyeler
  • Sanayi Odaları
  • Esnaf Odaları

Bazı işletmelerin Vergi Dairesine vereceği bildirim yeterli olmaz. Yukarıda bahsedilen ilgili kurumlara da bilgi vermek gerekebilir. Bunun için bir dilekçe yeterli olmaktadır.

Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

Faaliyet Kodu Değişiklik İşlemi ile Ek Faaliyet Kodu Ekleme işlemi birbirine benzemektedir. Vergi dairesine bildirimde bulunmak için yine interaktif vergi dairesi başvurmanız gerekmektedir. Bu sefer interaktif vergi dairesinde sol üst kısımda yer alan bölüme “Nace Kodu Değişikliği“ şeklinde aratarak tıklatmanız gerekmektedir. Fakat yukarıda bahsi geçen ilgili kurum ve kuruluşlara dilekçe ile bilgi vermeyi unutmamalısınız.

Nace Kodu Değişikliği ile ilgili olarak dilekçe verildiği taktirde Vergi Dairesi işyerinize yoklamaya gelmektedir. Dilekçenin vergi dairesine teslim edildiği tarihten itibaren yaklaşık 1 ile 3 ay içerisinde vergi dairesi yoklama servisinden sorumlu olan memurlar işyerlerine ulaşarak gerekli incelemeleri yaparlar ve Faaliyet Kodu Değişikliği işlemini tasdiklerler.

Yoklama neticesinde yoklama fişi düzenlerler ve işlem kayıtlara geçmiş olur. Yoklama sonucunda verdiğiniz bildirime göre: Faaliyet Kodu Değişikliği veya Ek Faaliyet Kodu Ekleme işleminiz gerçekleşmiş olur.

Faaliyet Kodu Nasıl Silinir?

Nace Kodu Silme işlemi interaktif vergi dairesi sistemi içerisinden genel amaçlı dilekçe vermeniz gerekebilir. Sol yukarıda bulunan arama kutucuğuna “Genel Amaçlı Dilekçe” yazarak tıklatınız. Dilekçeyi vermek istediğiniz vergi dairesini seçerek ilerleyiniz. Kaldırmak istediğiniz kodu belirterek güzel bir dil ile Nace Kodu Silme işlemini izah ediniz.

Nace Kodu Silme işlemi yalnızca Ek Faaliyet Kodu Ekleme işlemi gerçekleştirmiş olan işletmeler yapabilirler. Asıl Nace Kodu hiçbir zaman silinemez. Yalnızca değiştirilebilir. İşletme aktif olarak faaliyetlerini göstermeye devam ettiği sürece Nace Kodsuz olamaz.

Nace Kodu Listesi

Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan Nace Kodu Listesi bu makalemizde yer almaktadır. Nace Kodu Listesi ile kuruluşunu gerçekleştireceğiniz işletmeniz için en uygun Faaliyet Kodunu belirleyebilirsiniz. Nace Kodu Listesini incelerken muhasebecinizden yardım alarak onunla birlikte incelemeniz daha faydalı olacaktır. Nace Kodu Listesine erişmek için tıklayınız.

Kosgep İçin Faaliyet Kodları

Kosgep Faaliyet Kodu seçileceği zaman çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kosgep gibi büyük kurum veya kuruluşlar işletmelere teşvik verecekleri zaman oldukça sıkı bir denetime tabi tutabilir. Yalnızca bir Kosgep Faaliyet Kodu yüzünden kurumun sağladığı teşviklerden faydalanamayabilirsiniz.

Kosgep desteklediği sektörlere yönelik kendi web sayfasında bilgiler sunmuştur. Kosgep Faaliyet Kodu Seçerken veya seçmeden önce Kosgep Faaliyet Kodu ile desteklemekte olduğu kurum ve kuruluşlara bir göz atmanız gerekebilir. Kosgep Faaliyet Kodu ile desteklediği işletmelere göz atmak için tıklayınız.

E Ticaret İçin Faaliyet Kodları

E Ticaret Nace Kodu sektörü için belirlenen ”47.91.14“ kodudur. İnternet üzerinden satış yapacak olan işletmeler Ek Nace Kodu Ekleme işlemi gerçekleştirerek faaliyet alanlarına eklemeleri gerekmektedir.

Yorum yapın